WAN
Internet
 

Internetové služby jsou typické služby WAN. Problematika WAN sítí je dána datovými přenosy na velké vzdálenosti. Na rozdíl od sítí LAN  se zde velmi nepříjemně projevuje časové zpoždění mezi zdrojem a cílem. Samozřejmě problémů a rozdílů je mnohem více.

Pro zajištění chodu Internetových služeb je nutné zajistit několik základních předpokladů. Prvořadě jde o vhodné, dostatečně průchozí prostředí. Je k dispozici mnoho různých možností a technologií.

Řadu služeb je možné hostovat. Jde zejména o tvorbu a vystavení www stránek, e-mail a mnoho dalších.U větších firem je vhodné tyto služby realizovat vlastními prostředky.

 

Pobočky
 

Firmy, které mají více poboček rozložených v různých lokalitách potřebují zabezpečenou komunikaci mezi všemi uživateli. Jednou z nejpoužívanějších technologií je vytvoření VPN mezi lokalitami.

 

Bezpečnost
 

Bezpečnost je u počítačových sítí jedním z nejdůležitějších parametrů. Nejde jen o zabezpečení sítě proti útokům zvenčí. Největší nebezpečí statisticky vychází ze vnitřku firmy. Bezpečnost je soubor technických a administrativních (organizačních) opatření. Jsou-li bezpečnostní pravidla příliš tvrdá, začnou omezovat pracovní výkon uživatelů. Pokud je to možné,budou tato pravidla obcházena. Jsou-li opatření příliš měkká, vedou k ignorování jakýchkoliv pravidel a síť začne být ohrožená.